zastita

Monday, June 27, 2011

Trigger points (tačke okidači)


Trigger points (tačke okidači)

Šta su trigger points (TPs)?

To su tvrdi snopovi mišićnih vlakana koji ne mogu da se opuste.

Ovaj ‘čvor’ se može osetiti kao zrno graška zakopan duboko u mišiću, a može biti veličine od glave čiode do veličine palca. Održava jaku kontrakciju mišićnih vlakana povezanih sa njom, koja dalje izaziva napeti mišićni snop koji se takođe oseća u mišićima.

Da li je TPs isto što i spazam mišića?

Ne, nije ista stvar. Spazam podrazumeva nasilnu kontrakciju celog mišića dok je TP kontrakcija samo jednog dela mišića. Spazam uključuje fizičko oštećenje mišića ili tetiva vlakana, dok se ta šteta nije pokazala u studijama TPs. (Međutim, takve povrede mogu predisponirati razvoj TPs, samo kasnije).

Zašto se one nazivaju tačke okidači (TPs)?

Povlačenjem okidača pištolja on pravi buku ali takođe šalje metak koji proizvodi bol na udaljenom cilju (meti). Jakim pritiskom na mišićnu TPs boli mesto pritiska, terajući osobu da odskoči, dolazi do trzaja i povlačenja. Ali, još važnije, TPs takođe šalje (reflektuje) bol ili osetljivost na neki drugi cilj (mesto), često veoma udaljen. Tako, na primer, kod glavobolje ne mora da znači da je problem u samoj glavi, nego je bol poslata iz TPs koja se nalazi sa strane vrata. Nikad ne treba pretpostavljati da je problem samo na mestu koje boli.

.Kako izgleda bol izazvan TPs?

Reflektujući bol izazvan TPs je uglavnom stabilan, dosadan i često dubok. Može boleti dok odmaramo, ili samo pri pokretu. Varira od niskog stepena nelagodnosti do teškog i onesposobljavajućeg.

Da li su TPs česte?

Veoma. Ali, nažalost, većina lekara opšte prakse i ortopeda ne znaju za TPs. A s obzirom da se TPs ne vide na rentgenu ili skeneru pacijentu se može reći da je sve u redu sa njim ili da se ništa ne može uraditi da mu se pomogne.

Zajednički simptomi koje izazivaju TPs?

TPs znaju da izazovu ili doprinesu glavoboljama, bolovima u vratu ili vilici, bolu u donjem delu leđa, sindrom karpalnog tunela i teniskog lakta, kao i mnoge vrste bolova u zglobovima kojima se pogrešno pripisuje artritis, tendinitis, burzitis ili povrede ligamenata.

Drugi simptomi kojima može biti uzrok TPs?

Osim bola, TPs mogu izazvati utrnulost, trnjenje, slabost, ili nedostatak normalnog obima pokreta. Takođe, mogu izazvati vrtoglavicu, mučninu, gorušicu, i lažne srčane probleme. i mogu dovesti do depresije ukoliko je bol hronična.

Šta izaziva TPs?

Kod svih se razvija napetost mišićnih vlakana još od detinjstva. Međutim, to se kod nekih brže a kod nekih sporije razvija. Na primer, TP može razviti napet mišični snop usled saobraćajne nesreće, pada, uganuća ili preloma, preteranog ili neobičnog vežbanja.Ili pak hroničnih napetosti mišića korišćenih za održavanje posture tela, usled nepravilnog sedenja, rada ili spavanja, ili usled ponavljajućih radnih zadataka.

Šta još mogu da uradim ili da izbegavam da se postigne trajni oporavak?

Nučite da poštujete svoje mišiće. Oni nisu dizajnirani za održavanje u kontrakciji ili fiksnom položaju dugo vremena. Podižite veoma pažljivo.

Usporite sa radom, pravite češće kraće pauze, naročito ako osetite mišićni zamor.

Istežite se više puta dnevno a pogotovo pred spavanje. Budite kao mačka – retko pokušava da hoda posle sna bez prethodnog istezanja glatko i polako.

Naučite tehnike relaksacije (npr. joga, meditacija, disanje).

Uvek pazite na svoje držanje prilikom sedenja, čitanja, korišćenja računara, automobila ili telefona. Ne ostajte dugo u jednoj poziciji.

Izbegavajte hladnoću, noseći ekstra topli sloj odeće, podešavanje grejanja, itd.

Ispravite bilo koje neravnoteže u vašoj ishrani, i uzimajte vitaminske i mineralne dodatke kao što je preporučeno od strane lekara (nutricioniste).

Šta sa vežbanjem?

Kada su TPs veoma aktivne, što znači da bole i u miru, tada je dozvoljeno samo lagano istezanje i topla pakovanja (peškir) na bolno mesto.

Jednom kada je neaktivna TP i nema konstantanog bola tada uz istezanje možete početi sa vežbama jačanja i izdržljivosti.

Ukoliko i dalje nema bolova, tada se preporučuje kondicioni program, bar 2 puta nedeljno, tipa plivanje ili bicikl.

Da li će TPs nestati ukoliko se budem samo odmarao?

Da i ne.

Studije su pokazale da se uz kratak period odmora i izbegavanje aktivnosti koje su dovele do aktivacije TP, bolni simptomi se mogu povući na nekoliko nedelja. Ovo dovodi do toga da ljudi poveruju da su problem nestali. Ali, ako pravilno pregledate mišiće, naći ćete da je još uvek napet i slab, i reaguje na pritisak reflektujućim bolom.

Drugim rečima, TPs su još uvek tamo, samo leže uspavane i ne reflektuju bol tog momenta. Loša vest je da mogu veoma lako da se reaktiviraju, da proizvedu bol ponovo, jednostavno preopterećenjem mišića pri novom radnom zadatku, radeći ili spavajući u nepravilnom položaju, hlađenjem mišića, ili usled emocionalnog stresa, umora ili virusne infekcije.

Jedini način da se otarasimo TPs za trajno olakšanje jeste kroz aktivni lov i tretiranje svih aktivnih i latentnih TPs. Iako ovo podrazumeva više truda, istinski vredi da bi izbegli “beskonačnu reprodukciju” TPs bola.

Potrebno je napomenuti još da tretiranje TPs mora da izvede stručno lice (Osteoterapeut), jer ukoliko se to ne uradi na pravilan način može doći do stvaranja novih TPs. Kasnije, kada se eliminišu postojeće TPs pacijent može biti obučen da neke od njih tretira i sam ukoliko želi.

No comments: